niedziela, 27 stycznia 2013

Z serii: pamiątki po Klarze, cz.V

Dzisiaj ostatnia (na razie) partia pamiątek po Klarze Kittelmann - tym razem dokumenty, mniej lub bardziej ważne. Wyznam szczerze, że z powodu braku czasu nawet nie przetłumaczyłam sobie dokładniej tych urzędowych pism. Bardzo bym chciała znać treść listów - tego z lutego 1945 r., wysłanego z frontu zachodniego i tego wysłanego w 1911 r. z krążownika SMS Gneisenau, stacjonującego w Jokohamie w Japonii. Niestety, odczytanie ręcznego pisma niemieckiego z tamtych czasów przekracza moje skromne możliwości. Zatem, jeśli istnieją "czytający" zaklinam o pomoc :) !

Zacznę od urzędowych pism, dot. zdaje się elektryczności czy też energetyki:

i kolejne, z charakterystycznym pozdrowieniem...

Następnie mamy zaproszenie na koncert:
koncert odbył się 3 lutego, start: 8 wieczorem w Röhrsdorf (część Mirska położona przed mostem od strony Rębiszowa - informacje od pana Z., dziękuję!)


list napisany 28.02.1945 r., ciekawe o czym pisze nadawca do Klary...
 A teraz jedna z perełek  wśród pamiątek po Klarze - list napisany na SMS Gneisenau w Jokohamie - tu link do tego krążownika w wiki



bardzo mnie ciekawi o czym pisał Richard do Klary , w tekście pada m.in. nazwa Władywostok...

Klara Kittelmann, jak widać z korespondencji zamieszkiwała wiele lat w Rębiszowie (Rabishau Nr. 24) i prawdę mówiąc liczyliśmy na to, że poprzez publikację pamiątek po niej uda się ustalić więcej faktów z jej życia. Ale zamiast mniej pytań, mamy więcej... korespondencja i zdjęcia z wielu miejsc, w tym kilka z Von der Tann i Gneisenau... Być może coś uda się rozwikłać, jeszcze co najmniej tyle samo materiałów czeka na przejrzenie.

sobota, 19 stycznia 2013

Z serii: pamiątki po Klarze, cz. IV

Dzisiaj kolejna część zdjęć po Klarze Kittelmann. Wąsacze w mundurach (lub bez) już się skończyli :) Będą to zdjęcia i  pocztówki o dość luźnej tematyce oraz kilka nekrologów. Zaczynamy!

może któraś z dziewcząt to Klara?

tu rodzinny portret
pocztówka wysłana z Katowic 10.10.1917 r.,  dziewczynka chyba zadowolona z towarzystwa :)
to wygląda na konformację, o i pojawiły się czarne buty do białych sukienek (moja prababcia też miała czarne buty do białej sukni ślubnej)
przy scanowaniu ucięłam podpis, ale to Duszniki - Zdrój (Bad Reinerz), bez obiegu
a to zdjęcie zeppelina nad lasem, ciekawe nad którym...
pocztówka wysłana z Legnicy

pocztówka z przesłaniem: trzy pokolenia kobiet dziergają dla żołnierzy skarpety. Została wysłana, co ciekawe 10.04.1920 r., a Klara była akurat w Charlottenburgu w Berlinie(?)
tu młodzian na tle Śnieżki, zdjęcie wygląda na zrobione w atelier fotograficznym
nekrolog wiekowego leśniczego rewirowego (?) Schaffgotschów

a tu dwie wersje nekrologu i podziękowanie



niedziela, 13 stycznia 2013

Z serii Ciekawostki: Mirsk na dawnej rycinie

Właściwie tytuł wpisu mógłby brzmieć: człowiek nie wie co ma w domu. Całkiem niedawno odkryłam na półce książkę pt.: " Miasta dolnośląskie na dawnej rycinie ", autorstwa Andrzeja Zielińskiego*. A w niej m.in. informacje o Mirsku, miasteczku najbliższym Przecznicy, które znalazły się w Wielkiej encyklopedii powszechnej ilustrowanej XXIII 1899 A. Swiętochowskiego oraz w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. II 1881 F. Sulimierskiego. Oraz akwaforta K.F.Stuckarta z 1819 roku. Poniżej ją zamieszczam - nie widziałam jej nigdy wcześniej, a i sam Mirsk (wówczas Friedeberg am Quies) przedstawiony jest na niej dość nietypowo. Zwróćcie uwagę na położenie miasteczka względem gór. No i same góry jakieś takie kopulaste...;)


" Friedeberg am Quies, miasto w pruskiej prowincji śląskiej, regencji lignickiej, powiecie lwowskim, nad Kwisą i w pobliżu Gór Olbrzymich [**]. Trzy kościoły (dwa katolickie), przędzalnia lnu, blicharnie, wyrób sukna, adamaszku, towarów dzierganych, cementu, papieru, garnków. 3200 mieszkańców. Tartaki, malarstwo na porcelanie, słynne pieczywo i tokarnie rogowe. Cztery jarmarki." ( wg Zieliński A. 2002, s. 58)

 * Zieliński A., Miasta dolnośląskie na dawnej rycinie, Wydawnictwo Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Silesia, Wrocław 2002
** oczywiście chodzi o Góry Izerskie, a nie Karkonosze. Wcześniej łączono Izery z Karkonoszami.

czwartek, 10 stycznia 2013

Z serii: pamiątki po Klarze, cz.III

Dzisiaj kolejna porcja zdjęć, pamiątek po Klarze Kittelmann. I znowu będą mężczyźni w mundurach. Przyznam się szczerze do tego, że w kwestiach militarnych - ubioru i uzbrojenia, jestem zielona jak szczypiorek wiosenny. Zauważyłam, że na kilku zdjęciach powtarzają się te same mundury - I Wojna Światowa, ale szczegółowe rozpoznanie przekracza moje możliwości. Zatem - będę wdzięczna za podpowiedzi. To jak? zaczynamy!

ciekawe, który to Fritz? zdjęcie podpisane 05.01.1918 r.

dwaj panowie po lewej stronie i jeden po prawej trzymają w górze laski? drugi po prawej chyba strzelbę.Nie wiem co dokładnie panowie robią...
3. korpus, 3. kompania, dalej nie wiem...
przyglądam się tym panom - może są spokrewnieni, ojciec i dwóch synów?
wygląda to na jakąś brać studencką, świętują św. Huberta?
A na koniec najmłodsze zdjęcie, czyli młodzian z falą:


W następnym wpisie będą dokumenty, a w kolejnym jeszcze trochę zdjęć. I na tym (na razie chyba) koniec cyklu o Klarze (materiałów jest jeszcze ze dwa razy tyle...). Planuję też opublikowanie archiwaliów archeologicznych okolic - muszę znaleźć na to trochę więcej czasu. A ostatnio z nim u mnie krucho. Stąd zastoje w odpowiedziach na komentarze - proszę o wyrozumiałość :)

niedziela, 6 stycznia 2013

Z serii: pamiątki po Klarze, cz. II

Mając w ten niedzielny wieczór następujące alternatywy: zaległe prasowanie, oglądanie po raz dziesiąty "Drużyny Pierścienia" (syn właśnie przechodzi fascynację "Władcą Pierścieni"), skanowanie zdjęć po Klarze, wybrałam bez wahania skanowanie :). Idąc za ciosem, od razu je publikuję. Wczoraj obiecałam, że w kolejnym wpisie będą znajdować się zdjęcia kobiet - tak, są, ale nie udało mi się uniknąć zdjęć przystojnych wąsaczy w mundurach sprzed 100 lat - wybaczcie mą słabość:) (gdy byłam małą dziewczynką, podobali mi się bardzo panowie bruneci z wąsikami...). Zaczynam od zdjęcia, wydaje mi się, najbardziej wiekowego - sądząc po ubiorze i fryzurach dam, może pochodzić z lat 90-tych XIX w.:
być może wśród kobiet znajduje się młodziutka Klara lub ktoś z jej rodziny?
na odwrocie zdjęcia damy z lisem znajduje się bardzo nieczytelna dedykacja wraz z datą i miejscem: 01.07.1908 r., Liegnitz  (Legnica)
zdjęcie mężczyzny zrobione w atelier fotograficznym w Glogau (Głogów), damy w Zittau

to zdjęcie zrobiono w Jeleniej Górze
zdjęcie zrobione w Wilhemshaven
...i podpis na odwrocie
zdjęcie wykonane w Goerlitz, a młodzian zrobił dedykację w Mirsku (Friedeberg am Queis)
to zdjęcie również wykonano w Mirsku, może to ktoś z rodziny Klary?
A na koniec zdjęcie cesarza Wilhema II wraz ze stadem wnucząt:


sobota, 5 stycznia 2013

Z serii: pamiątki po Klarze, cz. I

Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynam cykl wpisów - publikacji zachowanych zdjęć z pewnego domu w Rębiszowie. Przynajmniej do 1945 roku mieszkała w nim Klara Kittelmann, samotna chyba dama. Z zachowanej po niej dokumentacji wynika, że nie posiadała dzieci, miała chyba dużo rodziny w okolicy. W Przecznicy mieszkali ludzi o takim nazwisku, w Rębiszowie również (w dolnej część wsi, poniżej kościoła znajduje się opuszczone gospodarstwo z tabliczką o takim nazwisku umieszczoną na stodole). Natknęłam się też gdzieś na informację, że w nieistniejącej wsi Gross Iser również ktoś mieszkał o takim nazwisku. Wiemy też, że Klara przeżyła wojnę i mieszkała potem gdzieś w Niemczech. Tak naprawdę, pozostało po niej sporo zdjęć - różnych, przy czym, paradoksalnie, nie wiemy jak Klara wyglądała i nie potrafimy jej zidentyfikować na zdjęciach. Zachowało się też parę dokumentów, też różnych. Z dokumentacji wynika, że Klara początkowo zamieszkiwała w Świeradowie - Zdroju w Villa "Borussia". Może ktoś wie, który to budynek i czy się zachował? Dzisiaj niewielka część tego archiwum - wybór wczesnych zdjęć "militarnych" oraz jedno dość ciekawe - dokumentujące powódź, która być może miała miejsce w Rębiszowie lub okolicy?
Zatem zaczynamy!


karta napisana 14.09.1915 r. wnet będzie mieć 100 lat...Piesek ma fajne umaszczenie:)
zwróciłam uwagę na modne wąsy i ładny stolik :)
na pokładzie Von der Tann (info o nim w wiki)
niestety, ze stempla nie udało mi się odczytać daty wysłania
tu też załoga na Von der Tann
iksem po prawej stronie zaznaczony mężczyzna, pewnie nadawca, karta wysłana 25.08.1912 roku z Wilhelmshaven, miasta portowego
 jakaś sekcja gimnastyczna??
to zdjęcie bardzo mi się podoba, ale nie wiem co panowie robili - próbowali wino? ci wsparci na beczce coś trzymają w dłoniach...
to fragment, jak sądzę, dość wiekowego zdjęcia
na odwrocie zdjęcia znajduje się podpis ofiarodawcy - Paul Fietzke, oboje skądś znamy to nazwisko, ale nie wiemy skąd...ktoś kojarzy może? zdjęcie zrobione w Mirsku (Friedeberg) w 1917 roku

 ciekawe gdzie zostało zrobione to zdjęcie ?
A na koniec zdjęcie dokumentujące powódź w 1917 roku - gdzie? tego nie wiemy...

...i nieczytelny dla nas tekst na odwrocie, podpisał się Heinrich, może Kittelmann ?
Wszelkie sugestie dotyczące tych zdjęć mile widziane.

Aktualizacja, 01.02.2013 r.: Klara przebywała w Villa Borussia w Świeradowie - Zdroju, gdy otrzymała pocztówkę ze zdjęciem załogi Von der Tann -  tu link do zdjęcia tego budynku z tamtych czasów (dziękuję Natalii za podesłanie linka). Może  Klara była tam pokojówką?

ps. następnym razem będą zdjęcia kobiet :)