wtorek, 29 marca 2011

Zamek Świny


Ręka do góry, kto przejeżdżając przez Bolków wie o istnieniu tuż obok miasta kolejnego pięknego zamku?Nie myślę tu o zamku bolkowskim :) A owszem, jest, trzeba w mieście skręcić na Legnicę i tuż za ostatnimi bolkowskimi zabudowaniami, po prawej stronie rzuca się w oczy zamek Świny.Teraz, gdy drzewa nie mają liści, rzuca się bardziej :) W  Bolkowie nie zauważyłam kierunkowskazów na ten zamek. A szkoda, bo naprawdę wart jest zwiedzenia. Sam gród wspominany jest w źródłach pisanych już w 1108 r. ("Zvini in Polonia"), a w XIV w. na miejscu grodu zbudowano wieżę mieszkalną, otoczoną murami (Łuczyński R.M.,1993, Zamki sudeckie, s.79). Założenie w kolejnych wiekach, jak to zazwyczaj z zamkami bywa, rozrastało się. Nie będę się tu nad tym rozwodzić, w sieci zapewne sporo informacji jest na ten temat. Zamczysko zwiedziliśmy w w czerwcu 2009 r. i niestety padło na nasze głowy jakieś zaćmienie, bo niewiele uwieczniliśmy na zdjęciach z wycieczki zamkowej. Ten zamek jest jednym z piękniejszych, jakie dane było mi zobaczyć, niestety  nasze zdjęcia jego piękna nie oddają :( Obiekt jest w rękach prywatnych, przy wejściu stał pan i pobierał opłatę za zwiedzanie, zamek jest z serii "romantyczne ruiny", ale w znacznie lepszym stanie niż Gryf czy Bolczów. Szkoda, że właściciel nie pokusił się na organizowanie we wnętrzu np. jarmarku średniowiecznego-miejsca jest  duuużo. Naprawdę, zachęcam do zwiedzenia. A poniżej kilka fotek z wycieczki.
Poniżej widok na zamek w Bolkowie, niektórzy mówią, że zamki były połączone tunelem:)

6 komentarzy:

 1. A ręka do góry, kto wie, że jest jeszcze jeden (Niesytno)....

  OdpowiedzUsuń
 2. ja wiem,że gdzieś blisko jest.Jak tam dojechać-skręcić w Stare Rochawice?

  OdpowiedzUsuń
 3. No to ja obie ręce do góry, bo byłam w obu...
  Pozdrawiam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kaczorów (na Kamienną Górę) - pod koniec wsi w lewo. Na Bolków. Po drodze Płonina. Albo od Bolkowa - DK5 na Kamienną Górę, skręcić na Kaczorów (przez Pastewnik, Płoninę), w prawo. A w ogóle, to dość smutne miejsce. P.

  OdpowiedzUsuń
 5. Reka w górze! Byłam pod zamkiem Świny! Dowody tutaj: http://stopawstope.blogspot.com/2015/11/szlakiem-zamkow-piastowskich-dzien-5.html

  OdpowiedzUsuń