niedziela, 20 marca 2011

Bardziej ukryte atrakcje w okolicy

Jak to ująć - prosto i akuratnie :) ? Przecznicko - izerskie klimaty naszego ulubionego kawałka Ziemi kształtują również mniej znane atrakcje :) Gdy człowiek tak sobie usiądzie na progu swojej starej chałupy i zastanowi się, czym zajmowali się mieszkańcy wsi np. 200 lat temu, to oprócz, wiadomo,  hodowli zwierza i uprawy pola, większość mieszkańców zapewne zasuwała albo w dość licznych w okolicy  kopalniach, albo w hucie.W Mlądzu. Ale wracając do tych atrakcji: między Gierczynem a Przecznicą znajduje się trochę śladów po górnictwie rud cyny i kobaltu. W samej Przecznicy, zresztą też. Poniżej fotka wejścia do jednej z takich dawnych kopalni:
to chyba jest wejście do kopalni "Drei Bruder"( brakuje umlautu :( )
Ciekawa jestem, kiedy dawne kopalnie będą już przystosowane do zwiedzania przez zwykłych śmiertelników?  Aż korci, żeby iść dalej tym korytarzem:)
Jeden taki pan z Gierczyna opowiedział kiedyś - nie nam bezpośrednio, ale doszły do nas słuchy:)  różne fakty (chyba nie do sprawdzenia) z wojennej przeszłości dawnych ośrodków wypoczynkowych znajdujących się w Kotlinie i przysiółku Gierczyna - Lasku. Otóż, ponoć w czasie ostatniej wojny w ośrodku wypoczynkowym w Kotlinie (nota bene, był to piękny rozbudowany obiekt, o czy świadczą przedwojenne ujęcia na pocztówkach, teraz tam straszą spalone ruiny...) dochodziło do schadzek między pięknymi aryjskimi wojakami, a pięknymi aryjskimi kobietami  w celu  stworzenia  przeczystej aryjskiej rasy;) Chyba, że chora ideologia była przykrywką do uprawiania (brzmi jak uprawa dyni...;)) jednej z najstarszych przyjemności ludzkości ;) Otóż, gdy na te  aryjskie dziewoje przyszedł czas, udawały się ponoć górą do dawnego schroniska w Lasku w celu wydania  tam na świat idealnych dzieci. Czyli w Lasku była porodówka. Czy ta historia jest prawdziwa? Nie wiadomo, chyba nie ma możliwości zweryfikowania tych rewelacji. 
Tak teraz wygląda  dawne schronisko w Lasku - na szczęście nie niszczeje :
widok od strony Przecznicy
a tu krajobraz ciut poniżej schroniska
A teraz przez chwilkę popromuję Przecznicę:) Zamieszczam fotki starego mostku - znajduje się powyżej (tak z pół kilometra) naszego domu:
Rozkoszny, nie:)?

3 komentarze:

 1. Bardzo rozkoszny :)
  Ciekawi mnie czemu kopalnia nazywa się "trzej bracia"

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest jakaś nadzieja, zważywszy na to, że kwota 1.950.000,00 dumnie widnieje w budżecie jako przeznaczona na "rekultywację obszarów zdegradowanych działalnością górniczą na terenie Gminy Mirsk oraz utworzenie "Ścieżki turystycznej - śladami dawnego górnictwa kruszców".
  (Więcej kasy przeznaczono tylko na administrację publiczną).
  Inna sprawa, że dumna przebudowa wieży ciśnień na punkt widokowy w zeszłym roku świętowała zakończenie pierwszego etapu robót (wyłuszczone na tablicy w urzędzie jako "ogrodzenie terenu").

  Mostek jest szałowy.

  OdpowiedzUsuń
 3. a nietoperzy nie ma w lochach :)..teraz by takiego mostku nie zrobili..jakieś metalowe kątowniki i tyle..

  OdpowiedzUsuń