niedziela, 27 lutego 2011

Trochę dalsza okolica

Właściwie to nie tak daleko leży Kopaniec-urokliwa wioska z pięknymi domami i ciekawymi murami.Tak, murami, o takimi:
Mury są zbudowane z kamieni bez zaprawy i mają momentami do 5 metrów wysokości ( tak na oko) i w sumie chyba nie wiadomo do końca, kto, kiedy i po co je zbudował. Ot, zagadka do rozwikłania:) Niedaleko murów, też w Kopańcu znajduje się w ruinie, niezwykle urokliwy niebieski domek:
Niestety dom ma chyba czasy świetności za sobą, miejmy nadzieję, że jednak ktoś dobrze się nim zaopiekuje nim popadnie w totalne zapomnienie...
A z drugiej strony, trochę dalej, na Pogórzu Izerskim, na trasie Mirsk - Czocha, mija się wioskę o ciekawej architekturze.O tyle ciekawej, że ma się wrażenie w pewnym momencie, gdy jedzie się przez wieś, że wpadnie się...na ratusz!Ewenement, bo drewniany! To Złotniki Lubańskie - wieś, która była miastem. Wokół ratusza znajdują się domy - minikamieniczki w różnym stanie, ułożone zgodnie ze sztuką w czworobok. Poniżej historia Złotnik w skrócie i focia ratusza, który pojawia się znienacka:


stan ratusza widać!widok rzadki- traktor rynkiem jedzie!

7 komentarzy:

 1. bardzo sie cieszę,ze trafiłam na taki ciekawy blog- pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Opisane wyżej mury powstały z kamieni zbieranych na polach przez właścicieli gruntów. Budowane były na granicach działek i kultur. W ten sposób powstawały pastwiska. Murki te chroniły również przed stratami ze stron zwierząt leśnych. Wystepują dość często na terenach podgórskich. Niektóre zostały rozebrane później na materiał budowlany. Podobne mury mozna zobaczyć np w Grudzy.

  OdpowiedzUsuń
 3. no tak, to logiczne jest,że musiały chronić pastwiska,ale 5 metrów wysokości?trochę wierzyć się nie chce,że aż tyle nakładu pracy tylko do ochrony przed dziczyzną.Chodzi o kultury rolnicze?

  OdpowiedzUsuń
 4. To że chroniły pola to funkcja wtórna. Gdzieś trzeba było ułożyć kamienie zebrane na ugorze, który w ten sposób stawał się polem uprawnym. Syzyfowa robota. Niegdyś zaludnienie wsi było o wiele większe, ziemia w dolinach podzielona pozostawało wydzierać z natury. Kultury rolnicze - oczywiście. Tu pastwisko tam zagon itp. Tworzone to było pokoleniami pomalutku. Np. Borowice w Karkonoszach powstały w ten sposób.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ nas wkurza, jak widzimy takie rozsypujące się cuda.
  (Postanowiliśmy nawet zostać milionerami, żeby je ratować. Nie wiemy jednak, czemu totalizator sportowy nie chce tego pojąć...)

  OdpowiedzUsuń
 6. @siedziba nawojów:no to zagadka rozwiązana:) dzięki:)
  @ZiŁ: mamy to samo marzenie:)!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. prawie jak mur chiński :D..
  szkoda, że u mnie nie ma tyle takich kamieni..dużo rzeczy można by z nich zrobić..jak są to tylko drobne, a większe w potokach :)

  OdpowiedzUsuń