niedziela, 3 czerwca 2012

Panowie ze strychu

Uczestnik sukcesywnie przebija się przez pradawne warstwy ocieplenia  ruderyjnego sufitu nad główną izbą (pod deskami na górze znajduje się warstwa prastarych plew, zalegająca na warstwie gliny). Oto świeże odkrycie z rzeczonych plew:

mieszkańcy Przecznicy, prace w kamieniołomach
Być może wśród panów jest "nasz" pan Oswald ?

Aktualizacja, 06.06.12 r.
na zdjęciu, po lewej stronie,w kapeluszu jest pan Oswald (informacja od wnuka)
Co do okoliczności powstania fotografii: zapytałam czy była to budowa drogi we wsi, nie mam potwierdzenia, ani zaprzeczenia. Być może syn pana Oswalda będzie coś wiedział na ten temat.
Aktualizacja, 10.06.12 r.
mężczyźni na zdjęciu - mieszkańcy Przecznicy - pracowali w kamieniołomach.

10 komentarzy:

 1. Widzę trzy widły do ziemniaków, reszta posiada motyki i chyba jeden (w czarnym na dole) ma kilof. Ewidentnie prace rolne, może wykopki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie to kolonia karna ;-)
  Super zdjęcie!

  OdpowiedzUsuń
 3. A może prace leśne? Panowie w drugim rzędzie mają ewidentnie siekiery i kilofy...
  Świetne znalezisko ;-) Ciekawe, cóż jeszcze pradawne plewy kryją... zawsze mnie fascynowały takie historie ;-)
  czule ściskam

  OdpowiedzUsuń
 4. Te widły to do ziemniaków. Myślę, podobnie jak Fallar, że idą w redliny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To ewidentnie robotnicy kolejowi. Widły tym razem nie służą do ziemniaków, tylko do kamieni. Panowie siedzą na nasypie kolejowym, a po prawej ( w połowie wysokości zdjęcia) widać fragment szyny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy trop z tą koleją. Z tego co znalazłem wybudowano ją tam w 1865. Dom mógł już wtedy stać, ale nie jest to potwierdzone z tego co czytałem na blogu. Z drugiej strony na pewno dagerotyp to to nie jest. Inne metody fotografii były wynalezione dosyć blisko tej daty, a rozpowszechnianie technologii było wtedy dosyć wolne. Dlatego nie daje mi spokoju myśl, że ktoś mógłby wsadzić dosyć drogie i innowacyjne zdjęcie pod podłogę na strychu.

  Pozostaje jeszcze rozszyfrować kim jest ten ledwo widoczny pan po lewej. Trzeba zapytać jakiegoś pasjonata kolei czy rozpoznaje mundur. Jeżeli to kolejarz, to zdjęcie może być odpowiedzią na pytanie kiedy powstał dom ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wykopki raczej wykluczone (kilofy). Sugestia Mateusa jest kusząca, ale sugestie Fallara raczej też wykluczają tę wersję. Być może kluczową postacią jest ten mundurowy po lewej. Od twórcy strony o Przecznicy dostaliśmy mailem wskazówki najbardziej prawdopodobne (pochodzą z Kroniki Przecznicy, spisanej i wydanej przed dawnych mieszkańców):
  -1929 r. mieszkańcy budowali drogę Querbach - Gierhen (Przecznica - Gierczyn)
  -1934 r. mieszkańcy budowali drogę we wsi.
  Na zdjęciach z obu tych wydarzeń widnieją mężczyźni z narzędziami, podobnie ubrani. Na zdjęciu z 1934 r. (nota bene zrobionym przed dużym budynkiem szachulcowym i z flagą z wiadomym znakiem), jest też mundurowy...
  - lub roboty przymusowe w czasie wojny
  Być może rodzina pana Oswalda pomoże rozwikłać zagadkę...:)

  OdpowiedzUsuń
 8. W czasie wysiedlenia kiedy można było zabrać ze sobą np. jedynie 20 kg bagażu - nie takie rzeczy chowano pod podłogą strychu czy zakopywano.Przymusowi robotnicy wojenni raczej nie otrzymywali zdjęć na pamiątkę.Pod wiejską drogę nie robiono by tak wysokiego nasypu z tłucznia.Nie jest też powiedziane że jest to Przecznica.U nas pod podłogą strychu były m.in zdjęcia z Kamiennej Góry.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda - wiele cennych przedmiotów zostawiano. Przymusowe roboty nie wydają mi się prawdopodobne właśnie z tego względu, o którym piszesz, ale na razie nie wykluczam (zobaczymy co powie rodzina), w sumie nie uwzględniłam wersji,że zdjęcie wcale nie musi pochodzić z okolic. Zobaczymy co powie rodzina (być może któryś z synów Oswalda znajduje się na zdjęciu?)

   Usuń
 9. Moim zdaniem wyglądają na robotników kolejowych. Zdjęcie urocze !

  OdpowiedzUsuń