wtorek, 13 listopada 2012

Starej mapy czar

Niedawno otrzymałam od pewnego czytelnika bloga scan mapy, obejmującej Przecznicę i jej okolicę. Mapa jest z 1910 roku, w skali 1:75 000. Dzięki uprzejmości darczyńcy, upubliczniam ją - pro publico bono - jak ładnie to określił  darczyńca :) Tym samym chciałabym publicznie  jeszcze raz podziękować za scan:  Panie Marku, dziękujemy :) !
Poniżej mapka, ale zanim - jeszcze dwa słowa o niej. W lewym górnym rogu dodane jest zbliżenie na sam Querbach (w oryginale tak nie było), natomiast reszta  przedstawia m.in Przecznicę (Querbach), Gierczyn (Giehren), Mlądz (Mühldorf), Rębiszów (Rabishau) z widocznym układem zabudowy. Widać chyba każdy dom. W przypadku Przecznicy można bez trudu zauważyć, że obecnie budynków we wsi jest znacznie, znacznie mniej.A jak się ma  mapa do naszego domu? 
Wydaje mi się, że dobrze zlokalizowałam  na niej nasz dom. Był  to 1910 rok, nie wiemy jak wtedy  dom wyglądał, natomiast wiemy jak wyglądał parę lat później, gdyż załapał się na pocztówkę - tu można zerknąć na wpis o tym.

21 komentarzy:

 1. Miło ze strony Pana Marka, że udostępnił taką piękną mapę. Widać, że i w Mlądzu dużo więcej zabudowań było - chociaż ruiny i zarysy budynków ciągle jeszcze widać w terenie. Pozdrawiam - prawie sąsiadka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawie sąsiadka - czyli niedługo czy dalsza:)?

   Usuń
  2. o, to faktycznie sąsiadka!
   kupujemy w Mlądzu czasem roślinki u tego pana, męża tej pani od lawendy :)

   Usuń
 2. Fajna mapka, ja też swój domek na Fersztlu zlokalizowałam. Widziałam, że tam stało wiele domów, bo oglądałam widokówki, ale na mapie wygląda to niesamowicie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o, ja Cię chciałabym zapytać o ten okazały budynek na Fersztlu- czy wiesz coś o tym, jaką on spełniała fukcję w czasie wojny?

   Usuń
  2. Ten, który teraz jest remontowany? Na samej górze Gierczyna?

   Usuń
  3. ten duży w Lasku (drugie zdjęcie w tym wpisie):
   http://www.kronikidomowe.blogspot.com/2011/03/bardziej-ukryte-atrakcje-w-okolicy.html

   Usuń
  4. A to był ponoć luksusowy hotel projektu Lebensborn w celu produkcji rasowosłusznych dzieci. Esesmani przyjeżdżali odpocząć z frontu i zapładniali takie blond panie z niebieskimi oczami.

   Usuń
  5. też o tym słyszałaś? no właśnie, ponoć zapładnianie dokonywało się w Kesselschlossbaude, a finisz, czyli porody właśnie na Fersztlu. Masz może jakieś linki do tych wieści? bo ja słyszałam od osoby, która słyszała od osoby, bla, bla, bla :)Kiedyś kopałam w sieci w poszukiwaniu,ale nic na temat tej lokalizacji nie znalazłam

   Usuń
  6. Słyszałam od osoby, a od kogo on to usłyszał... tego nie wiem...

   Usuń
  7. hmm, chyba wiem, gdzie mieszkasz w Mlądzu i być może jesteśmy bliższymi sąsiadkami. Naszymi bezpośrednimi są P.i N., hodują też koniki polskie.

   Usuń
  8. My też hodujemy koniki polskie - to już pewnie wiesz, gdzie mieszkam. Przed chwilą napisałam "chodujemy"- jakże to dziwnie wygląda.

   Usuń
 3. No to przecież dobrze ze jest luźniej . Nie liczy się ilość tylko jakość :)
  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 4. super sprawa... szukam czegoś w ten deseń dla miejscowości Modła (Modlau) k. Bolesławca w gminie Gromadka... piękne tereny a ja jestem na tropie... ciekawej zagadki... Muszę tylko odnaleźć tzw. "Sowie Bagna", cóż zrobić jeśli w około wiele bagien, stare giną, nowe się pojawiają... a na żadnej mapie którą mam bagna nie zostały oznaczone :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stan, wzbudziłeś we mnie detektywa pisząc o zagadce :)
   Może ktoś z czytających Twój komentarz byłby w stanie pomóc i wesprzeć jakąś dawną mapką z lokalizacją Sowich Bagien?

   Usuń
  2. ja z kolei chciałabym wiedzieć, gdzie i czy były kiedyś bagna w Wieży koło Mirska...

   Usuń
 5. no cóż... Wygadam się... W miejscowości Modła jest stary zniszczony pałac (teraz to już ruiny) ale wieść niesie, że na Sowich bagnach w okolicy był zlokalizowany stary mały gród (zamek) z okresu Średniowiecza... ostatniego lata na łące podczas orania natrafiliśmy na potężny (ok 0.5 m wysokości) kamień graniczny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. postaram się poszukać jakiś publikacji na ten temat - jak coś znajdę, dam znać.

   Usuń
  2. sprawdziłam w jednej pozycji z wykazem grodzisk (nie ma).To ta Modła dość blisko Chojnowa? Może - o ile pracownicy będą mieć chwilę czasu - to w legnickim oddziale WKZ udzielą informacji?tam można też zgłosić znalezisko w postaci tego kamienia.

   Usuń