Przy Rozdrożu Izerskim znajduje się kamień-obelisk z wykutą datą i znakiem krzyża. Wygląda na pomnik upamiętniający czyjąś śmierć, poniesioną prawdopodobnie w tym miejscu (chyba, że pierwotna lokalizacja pomnika jest inna).
Aktualizacja (mail z 13.04.2015r. od pana P.G.z Mlądza):
"Jakieś 2 lata temu odkryłem ów kamień pod ściołą . Wspólnie z kolegą postawiliśmy go na nogi, obróciliśmy do drogi i wkopaliśmy. Nie było łatwo ... Odmalowałem żłobienia. Moja teoria : to pierwotny kamień - pomnik R. Wenigera. Kolejne pomniki dostały datę i nazwisko, a następnie historię śmierci. Rodzina, czy też fundatorzy tych kamieni być może nie odnaleźli pierwszego kamienia. Ale to tylko moja teoria. Jest w lesie kilka podobnych kamieni, np. Kratzerta - tragicznie
zmarłego starszego zrywkarza w pobliżu "Skrótu Wiśniewskiego" (także przeze mnie odświeżony). Niemcy oznaczali chyba też datami miejsca ukończenia dróg w danym roku. Jest bowiem kilka takich kamieni z rosnącą datą na "wysokiej drodze" przy "Byczej chacie"."
zmarłego starszego zrywkarza w pobliżu "Skrótu Wiśniewskiego" (także przeze mnie odświeżony). Niemcy oznaczali chyba też datami miejsca ukończenia dróg w danym roku. Jest bowiem kilka takich kamieni z rosnącą datą na "wysokiej drodze" przy "Byczej chacie"."
Zobacz, jak dużo jest takich pamiątek i jak mało o nich wiemy...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Asia
Niesamowite, ile ciekawych miejsc można odkryć w naszych okolicach :)
OdpowiedzUsuńMoże to coś wyjaśni i skłoni do dalszych poszukiwawczych wycieczek :)
OdpowiedzUsuńhttp://www.przesieka.pl/kamienie.html
Bardzo mnie interesują takie pomniczki w górach. Jak trafić do tego pomniczka na Rozdrożu Izerskim?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
bardzo prosto.Na Rozdrożu, koło parkingu prowadzi droga, szlak w zasadzie, w stronę Izerskich Garbów.Kierując się nim, po kilkunastu lub kilkudziesięciu chyba metrach po lewej stronie przy rowie stoi pomniczek.Widać go ze szlaku:)
UsuńPozdrawiam
Dziękuję za informację :) Dziwne, bo szedłem tą drogą wiele razy i nigdy nie widziałem tego pomniczka. Rozumiem, że to jeszcze przed rozejściem się szlaków żółtego i zielonego? Będę musiał chyba uważniej patrzeć, gdy będę tam następnym razem. W rejonie Rozdroża Izerskiego są jeszcze dwa inne przedwojenne pomniczki upamiętniające czyjąś śmierć, troszkę trudniejsze do odszukania: Wenigera i Traupego. Zdjęcia można obejrzeć np. tutaj:
OdpowiedzUsuńhttp://dolny-slask.org.pl/4993303,Rozdroze_Izerskie,Pomnik_Wenigera.html
http://dolny-slask.org.pl/4991887,Swieradow_Zdroj,Przydrozny_krzyz_Traupa.html
Polecam na przyszłość :)
Inne w promieniu 3 km od Rozdroża Izerskiego:
OdpowiedzUsuńJeden kamień wysoki "Julis Neumann ????-?????",
w okolicach drugiej chatki myśliwskiej kamień przewrócony "???????? ????????? ????-1901" (nazwiska nie pamiętam) i jeszcze jeden o drwalu z Hartau (Górzyniec) przygniecionym przez upadające drzewo.
Widziałem je w czasach gdy nie było jeszcze internetu, spróbuję znaleźć.
W sprawie kamieni historycznych w Izerach uprzejmie prosimy o kontakt przez stronę Pro Montes et Historia: https://www.facebook.com/groups/1970053496584137/
Usuń"Jeden kamień wysoki "Julius Neumann ????-?????",
Usuńw okolicach drugiej chatki myśliwskiej kamień przewrócony "???????? ????????? ????-1901" (nazwiska nie pamiętam) i jeszcze jeden o drwalu z Hartau (Górzyniec) przygniecionym przez upadające drzewo."
Wszystkie trzy bardzo ciekawe - czy można prosić o kontakt w celu ich lokalizacji?
Co to jest "druga chatka myśliwska"?
pozdrawiam serdecznie z Chromca
Marcin