sobota, 28 czerwca 2014

Z serii Ciekawostki: pomnik ofiary (?)

Przy Rozdrożu Izerskim znajduje się kamień-obelisk z wykutą datą i znakiem krzyża. Wygląda na pomnik upamiętniający czyjąś śmierć, poniesioną prawdopodobnie w tym miejscu (chyba, że pierwotna lokalizacja pomnika jest inna).
Aktualizacja (mail z 13.04.2015r. od pana P.G.z Mlądza):
"Jakieś 2 lata temu odkryłem ów kamień pod ściołą . Wspólnie z kolegą postawiliśmy go na nogi, obróciliśmy do drogi i wkopaliśmy. Nie było łatwo ... Odmalowałem żłobienia. Moja teoria : to pierwotny kamień - pomnik R. Wenigera. Kolejne pomniki dostały datę i nazwisko, a następnie historię śmierci. Rodzina, czy też fundatorzy tych kamieni być może nie odnaleźli pierwszego kamienia. Ale to tylko moja teoria. Jest w lesie kilka podobnych kamieni, np. Kratzerta  - tragicznie
 zmarłego starszego zrywkarza w pobliżu "Skrótu Wiśniewskiego" (także przeze mnie odświeżony). Niemcy oznaczali chyba też datami miejsca ukończenia  dróg w danym roku. Jest bowiem kilka takich kamieni z rosnącą datą na "wysokiej drodze" przy "Byczej chacie"."

9 komentarzy:

 1. Zobacz, jak dużo jest takich pamiątek i jak mało o nich wiemy...
  Pozdrawiam serdecznie
  Asia

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite, ile ciekawych miejsc można odkryć w naszych okolicach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może to coś wyjaśni i skłoni do dalszych poszukiwawczych wycieczek :)
  http://www.przesieka.pl/kamienie.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie interesują takie pomniczki w górach. Jak trafić do tego pomniczka na Rozdrożu Izerskim?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo prosto.Na Rozdrożu, koło parkingu prowadzi droga, szlak w zasadzie, w stronę Izerskich Garbów.Kierując się nim, po kilkunastu lub kilkudziesięciu chyba metrach po lewej stronie przy rowie stoi pomniczek.Widać go ze szlaku:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Dziękuję za informację :) Dziwne, bo szedłem tą drogą wiele razy i nigdy nie widziałem tego pomniczka. Rozumiem, że to jeszcze przed rozejściem się szlaków żółtego i zielonego? Będę musiał chyba uważniej patrzeć, gdy będę tam następnym razem. W rejonie Rozdroża Izerskiego są jeszcze dwa inne przedwojenne pomniczki upamiętniające czyjąś śmierć, troszkę trudniejsze do odszukania: Wenigera i Traupego. Zdjęcia można obejrzeć np. tutaj:
  http://dolny-slask.org.pl/4993303,Rozdroze_Izerskie,Pomnik_Wenigera.html
  http://dolny-slask.org.pl/4991887,Swieradow_Zdroj,Przydrozny_krzyz_Traupa.html

  Polecam na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Inne w promieniu 3 km od Rozdroża Izerskiego:
  Jeden kamień wysoki "Julis Neumann ????-?????",
  w okolicach drugiej chatki myśliwskiej kamień przewrócony "???????? ????????? ????-1901" (nazwiska nie pamiętam) i jeszcze jeden o drwalu z Hartau (Górzyniec) przygniecionym przez upadające drzewo.
  Widziałem je w czasach gdy nie było jeszcze internetu, spróbuję znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawie kamieni historycznych w Izerach uprzejmie prosimy o kontakt przez stronę Pro Montes et Historia: https://www.facebook.com/groups/1970053496584137/

   Usuń
  2. "Jeden kamień wysoki "Julius Neumann ????-?????",
   w okolicach drugiej chatki myśliwskiej kamień przewrócony "???????? ????????? ????-1901" (nazwiska nie pamiętam) i jeszcze jeden o drwalu z Hartau (Górzyniec) przygniecionym przez upadające drzewo."

   Wszystkie trzy bardzo ciekawe - czy można prosić o kontakt w celu ich lokalizacji?

   Co to jest "druga chatka myśliwska"?

   pozdrawiam serdecznie z Chromca
   Marcin

   Usuń