niedziela, 23 lutego 2014

Z serii: wokół Przecznicy - Hucianka (Hüttenhübel)

Za bezimiennym (na mapach) pagórem*, u podnóża którego stoi nasza Ryderyja, znajduje się ciekawa wulkanicza góra - Hucianka. Poniżej parę zdjęć Uczestnika (z wczoraj), pokazujących bazaltowe formy, widoczne na Huciance:
widok z Hucianki na zbocze "naszego" pagóra

tu szersza perspektywa-widok na Pogórze Izerskie

bazaltowe formy na Huciance (słupy bazaltowe, powstałe w wyniku stygnięcia lawy w kominie wulkanu)
A teraz garść informacji o Huciance z SGTS**:

"Wzgórze 548 m n.p.m. na przedpolu Kamienieckiego Grzbietu. Zbudowane z granitognejsów i łupków algonckich, na których zalegają bazalty. Wierzchołek odsłonięty, a zbocze porośnięte lasem. Hucianka wraz z sąsiednią Urwistą i Wygorzelem tworzy interesującą formację geologiczną reprezentującą trzeciorzędowy wulkanizm bazaltowy rozwijający się wzdłuż głównych uskoków tektonicznych. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od prac górniczych prowadzonych w Przecznicy."

A tu zrzut mapki (z aplikacji Endomondo) z trasą Uczestnika - czerwony punkt na trasie to mniej więcej szczyt Hucianki:


* potoczna nazwa pagóra przed wojną: Hasenberg
** SGTS, t.1, pod red. M.Staffy, Wydawnictwo PTTK "Kraj", 1989, s.46.

7 komentarzy:

 1. Te bazaltowe skałki tak ciekawie wyglądają, ze chyba kiedyś zboczę z mojej trasy, by je obejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja już planuję wycieczkę z pełnym stadem - latem miałam chęć, ale młodą powoziłam w wózku i chyba sama nie dałabym rady wtachać go na szczyt.

   Usuń
 2. Bazaltowe formy na Huciance przypomniały mi i innych ciekawych formacjach skalnych. Pierwsze w okolicy Świerzawy tzw. Organy Wielisławskie a drugie w Irlandii tzw. Giant’s Causeway. Nie znam się na geologii ale robią na mnie wrażenie :)
  Dolny Śląsk jest na prawdę ciekawy turystycznie, do skałek minerałów dodamy architekturę i niezliczoną ilość zamków i ruin.... jest co oglądać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. są jeszcze Organy Myśliborskie (Park Krajobrazowy "Chełmy") czy park Kamienna Góra w Lubaniu-założony w XIXw. na miejscu nieczynnego już kamieniołomu, z wytyczonymi ścieżkami, itp. Byłam kiedyś (nielegalnie, ale sza!) w czynnym kamieniołomie bazaltu w Księginkach (dzielnica Lubania) w czasie pełni - klimat niczym z opowiadań Lovecrafta:)
   To prawda - Dolny Śląsk ma duży potencjał turystyczny.

   Usuń
  2. a widzisz w Wąwozie Myśliborskim byłem wielokrotnie a tej formacji skalnej nie oglądałem, muszę to nadrobić. Po sznurkach z ciekawości grzebnąłem... no i trafiłem na bloga... zachwyciło mnie zdjęcie komina Wilczej Góry (inspirujesz poznawczo) http://dzikiesudety.blogspot.com/2013/03/komin-wulkaniczny-wilcza-gora.html. Trochę mi wstyd że to moja bliska okolica...

   Usuń
 3. pełno bazaltów jest:) Ba, Ostrzyca, pas od Leśniej- Lubań- Lwówek-Złotyryja, Świerzawa, po niemal Jawor ("Chełmy"). Jedno ze sztucznych jezior na Kwisie (chyba Leśniańskie, ale głowy nie dam) zostało utowrzone m.in. na terenie dawnej kopalni bazaltu (tak zapamiętałam, gdy jeziora te były osuszone ponad dekadę temu). Wiele budynków i dawnych chodników w Lubaniu i wiele domów w okolicznych wsiach zbudowano z wykorzystaniem bazaltu. Wykorzystywano go też w neolicie do produkcji siekierek (chyba ten z okolic Leśnej).

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie. Te wulkaniczne twory są fantastyczne, w mojej głowie lęgną się zaraz historie o królu gór i takie tam ;-)

  OdpowiedzUsuń