czwartek, 2 lutego 2012

Pocztówkowe odkrycie

Podczas szczegółowego przeglądania  niesamowitych pocztówkowych zasobów na tej stronie Uczestnik zauważył, że nasz dom został uwieczniony  na jednej ze starszych przecznickich pocztówek. Dzięki uprzejmości właściciela kolekcji zamieszczam poniżej wspomnianą pocztówkę:

Lewy, dolny róg: zdjęcie zrobione na wysokości dawnej piekarni i sklepu kolonialnego (idąc z góry wsi), domy po lewej i prawej stronie nadal istnieją, dom na wprost  - w głębi -  to nasz. Pocztówka została wysłana w 1917 roku i tym samym jest to najstarszy znany nam wizerunek naszego domu! Poniżej zamieszczam zbliżenie interesującego nas fragmentu kartki:


Pocztówka znajduje się w zbiorach opublikowanych na stronie poświęconej Przecznicy (http://www.przecznica.pl/ ),w dziale Stare pocztówki/Wieloobrazkowe, pierwsza od lewej, tam też znajduje się więcej informacji o kartce - zachęcam gorąco do zapoznania się z imponującym zbiorem!

12 komentarzy:

 1. aż mi ciary przeszły po plecach. Toż to prawdziwy duch historii nie tej książkowej a takiej bliskiej Wam... :-) zazdroszczę ale tak pozytywnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. To spieszcie się z remontami bo was konserwator zabytków zje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Historyczne zdjęcie.... my tez mamy widokówkę z naszego już niestety nie istniejącego domu....
  ale sentyment do takich starych widokówek mam bo mój mąż jest posiadaczem wielu, i współzałożycielem strony....

  http://www.gminnafotografia.blo.pl/

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. niesamowita sprawa... naprawdę. Cóż pocztówki... Najbardziej wiarygodni świadkowie swoich czasów. Ale kurcze historia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie. Miło:-) bardzo fajne, wypracowana z miłością stronka, ta cytowana. Obejrzałam tam chyba wszystkie zbiory;-) A pocztówkowe zasoby allegro też regularnie przeglądacie?

  OdpowiedzUsuń
 6. To jak przy takich tematach jesteśmy to ja polecę galerię mojego brata, piekny zbiór zdjęć historycznego Sycowa (część już powojenna). http://www.tinyurl.pl?RCyT3ouC

  OdpowiedzUsuń
 7. zaskoczeni byliśmy, gdy okazało się,że nasz niepozorny domek "załapał" się na pocztówkę:)macie rację: skarb.A pocztówki to fragmenty historii zatrzymane w obiektywie...
  Fallar,wyglądu domu nie zamierzamy zmieniać - chcemy,żeby wyglądał tak jak dawniej:)serce mnie boli, gdy widzę domy przysłupowe i szachulcowe otynkowane...tak na siłę mające wyglądać na nowoczesne, współczesne...można to porównać do kobiety słusznej wagi, wbitej w obcisły trykot, mini i kabaretki - efekt żałosny, w przypadku domów pewnie często nieodwracalny...(kobieta może zmienić styl lub schudnąć:))
  A zbiory brata imponujące!
  Leptir: widzę,że mąż ma piękną pasję:) i chyba trochę zaraźliwą, co:)?
  Megi: zaglądamy czasem na allegro w tym celu, nie zawsze jest coś "przecznickiego", czasem wpadam na e-bay'a -tak chyba jest więcej pocztówek.Raz się lekko nacięłam na allegro właśnie z pocztówką (po otrzymaniu przesyłki, okazało się,że to co miało być pocztówką było zdjęciem o mniejszym formacie, wydartym z jakiegoś przedwojennego prospektu...tylko żal,że ktoś zniszczył większą całość w celu zwiększenia zysku...), wolę zrobić nalot na antykwariat, tam też jest taniej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wózka pewnie jeszcze długo nie będę potrzebować, a informacji o tym jak kiedyś wyglądał dom to zazdroszczę bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 9. A to masz bliskich sąsiadów..teraz trzeba dać fotkę współczesnego pocztówkowego ujęcia dla porównania :)..o wózku najlepiej dać ogłoszenie ma Tablica.pl, Gumtree.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wilku, zrobię kiedyś porównanie :)
   dałam też na tych serwisach ogłoszenie

   Usuń
 10. Niom, przydałoby się ujęcie dokładnie odwzorowane na pocztówce.
  U nas będzie ciężko, bo część widoczków "strzelana" z okna wieży kościoła pomocniczego (cmentarnego)...

  OdpowiedzUsuń